Moduł 2 - wersja tekstowa

Spis treści

Moduł 2. Praktyczne aspekty użycia podpisu elektronicznego przez interesanta

Podpisywanie przesyłki (system RPKE - elektroniczna skrzynka podawcza)

System RPKE

Pierwszy przypadek kiedy interesant podpisuje przesyłkę w systemie RPKE

Drugi przypadek użycia podpisu elektronicznego

Przebieg składania podpisu elektronicznego

Wybranie opcji: „Podpis certyfikatem kwalifikowanym” podczas wysyłki dokumentu do urzędu  3

Wybranie opcji: „Podpis profilem zaufanym” podczas wysyłki dokumentu do urzędu

Użycie podpisu elektronicznego podczas odbioru odpowiedzi na wcześniej przesłany dokument

Podpisywanie przesyłki podpisem elektronicznym (ePUAP)

Podpisywanie przesyłki podpisem elektronicznym (ePUAP) – wprowadzenie

Konto użytkownika na portalu ePUAP

Procedura uwierzytelnienia pisma własnym bezpiecznym podpisem elektronicznym

Uwierzytelnianie przesyłki profilem zaufanym (ePUAP)

Uwierzytelnianie przesyłki profilem zaufanym (ePUAP) – wprowadzenie

Profil zaufany

Założenie konta użytkownika na portalu ePUAP

Weryfikacja danych

Procedura założenia profilu zaufanego ePUAP

Dokonanie własnoręcznego podpisu

Procedura uwierzytelnienia pisma profilem zaufanym

Systemy wykorzystujące profil zaufany ePUAP jako metodę uwierzytelniania

Podsumowanie modułu

Moduł 2. Praktyczne aspekty użycia podpisu elektronicznego przez interesanta

W tej części szkolenia omówione zostaną praktyczne aspekty użycia podpisu elektronicznego.

Celem szkolenia jest:

·    Zapoznanie użytkownika z zasadami podpisywania przesyłki (system RPKE - elektroniczna skrzynka podawcza)

·    Zapoznanie użytkownika z zasadami podpisywania przesyłki podpisem elektronicznym (ePUAP)

·    Zapoznanie użytkownika z zasadami uwierzytelniania przesyłki profilem zaufanym (ePUAP)

W module zostaną przedstawione następujące zagadnienia:

·    Podpisywanie przesyłki (system RPKE - elektroniczna skrzynka podawcza)

·    Podpisywanie przesyłki podpisem elektronicznym (ePUAP)

·    Uwierzytelnianie przesyłki profilem zaufanym (ePUAP)

Podpisywanie przesyłki (system RPKE - elektroniczna skrzynka podawcza)

System RPKE

System RPKE posiada wbudowany moduł, który odpowiada za podpisywanie dokumentów. Na każdym formularzu można włączyć wymóg użycia podpisu. Jeżeli zostanie on włączony, wtedy każdy użytkownik, który utworzy przesyłkę na podstawie tego formularza, aby móc ją przesłać musi koniecznie uwierzytelnić ją podpisem elektronicznym. Każdy użytkownik systemu chcąc korzystać w systemie z podpisu elektronicznego musi taki podpis posiadać. Złożenie podpisu elektronicznego możliwe jest po zalogowaniu się do systemu RPKE. Komputer, na którym składany jest podpis elektroniczny, powinien posiadać podłączony czytnik kart kryptograficznych. Sam proces realizacji podpisu elektronicznego rozpoczyna się od włożenia do takiego czytnika karty z ważnym certyfikatem.

Pierwszy przypadek kiedy interesant podpisuje przesyłkę w systemie RPKE

Interesant podpisuje przesyłkę w systemie RPKE (o ile podpis jest wymagany) w dwóch przypadkach i zawsze wygląda to tak samo.

Pierwszy przypadek ma miejsce podczas wysyłki dokumentu do urzędu. Należy wtedy wybrać rodzaj dokumentu, który będzie do tego służył, a następnie wypełnić go zgodnie z zawartymi w nim wskazówkami. Po wypełnieniu dokumentu należy go zweryfikować w celu sprawdzenia poprawności. Następnie po kliknięciu przycisku „Dalej” następuje przejście do kolejnego etapu jakim jest uwierzytelnienie. W momencie, gdy dokument tego wymaga należy podpisać dokument podpisem elektronicznym.

Drugi przypadek użycia podpisu elektronicznego

Użycie podpisu elektronicznego może być też wymagane podczas odbioru odpowiedzi otrzymanej z urzędu na wcześniej przesłany dokument (odpowiednik pocztowego potwierdzenia odbioru). Aby odebrać decyzję administracyjną i móc przeczytać jej treść trzeba najpierw pokwitować jej odbiór. Aby tego dokonać należy zalogować się do systemu RPKE, wybrać opcję „Korespondencja” z menu głównego i przejść do zakładki „Odebrane”. Następnie należy odszukać na liście dokument, który zawiera odpowiedź i kliknąć w jego tytuł. Wyświetli się strona generowania poświadczenia odbioru, na której trzeba sprawdzić wszystkie dane i – jeśli są prawidłowe - uwierzytelnić czynność pobrania przesyłki składając podpis elektroniczny.

Przebieg składania podpisu elektronicznego

Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku składanie podpisu elektronicznego przebiega tak samo. Należy wybrać opcję „Podpisz certyfikatem kwalifikowanym” lub „Podpisz profilem zaufanym ePUAP” a następnie przejść etapy składania podpisu elektronicznego, które przedstawiono na kolejnych ekranach kursu.

Wybranie opcji: „Podpis certyfikatem kwalifikowanym” podczas wysyłki dokumentu do urzędu

W wypadku wybrania opcji: „Podpis certyfikatem kwalifikowanym” należy:

• Podłączyć czytnik kart do komputera a później umieścić w nim kartę chipową

• Wytypować z listy certyfikatów ten, którym powinien być podpisany dokument i potwierdzić jego wybór poprzez kliknięcie przycisku „OK”

• Wprowadzić kod PIN i zatwierdzić go przyciskiem „OK”

Wykonanie powyższych czynności będzie skutkowało przesłaniem dokumentu do skrzynki odbiorczej urzędu i przeniesieniem użytkownika do skrzynki nadawczej.

Wybranie opcji: „Podpis profilem zaufanym” podczas wysyłki dokumentu do urzędu

Dokument można też podpisać wykorzystując w tym celu profil zaufany ePUAP. Po wypełnieniu formularza pisma należy wybrać opcję „Podpisz profilem zaufanym ePUAP” a następnie podać swoje dane wykorzystywane na platformie ePUAP.

Użycie podpisu elektronicznego podczas odbioru odpowiedzi na wcześniej przesłany dokument

W drugiej sytuacji po podpisaniu i wysłaniu dokumentu do RPKE zostanie wygenerowany dokument Urzędowego Poświadczenia Doręczenia, a interesant będzie mógł zwizualizować otrzymaną odpowiedź poprzez wyświetlenie zakładki ”Wizualizacja”. Wykonanie powyższej instrukcji będzie skutkowało wyświetleniem treści odpowiedzi oraz utworzeniem dokumentu UPD.

Podpisywanie przesyłki podpisem elektronicznym (ePUAP)

Podpisywanie przesyłki podpisem elektronicznym (ePUAP) – wprowadzenie

Zgodnie z treścią art. 63 § 3a pkt. 1 Kodeksu postępowania administracyjnego: „Podanie wniesione w formie dokumentu elektronicznego powinno [...] być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP, lub uwierzytelniane w sposób zapewniający możliwość potwierdzenia pochodzenia i integralności weryfikowanych danych w postaci elektronicznej”. 

Konto użytkownika na portalu ePUAP

Aby za pomocą platformy ePUAP użytkownik mógł uwierzytelniać przesyłki powinien najpierw założyć konto użytkownika na portalu ePUAP (www.epuap.gov.pl). Platforma ePUAP pozwala na uwierzytelnianie przesyłki  (np. wprowadzonych do formularza danych) bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym kwalifikowanym certyfikatem.

Procedura uwierzytelnienia pisma własnym bezpiecznym podpisem elektronicznym 

Po uzupełnieniu treści w formularzu pisma należy kliknąć przycisk „Podpisz”. A następnie:

- Wybrać opcję „Podpisz certyfikatem kwalifikowanym”

- W oknie wyboru certyfikatu wybrać ten, który zostanie użyty do podpisania pisma

- Wpisać numer PIN i potwierdzić go

Po wykonaniu powyższych kroków i potwierdzeniu chęci wysłania, pismo podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym zostanie wysłane do wybranego urzędu.

Uwierzytelnianie przesyłki profilem zaufanym (ePUAP)

Uwierzytelnianie przesyłki profilem zaufanym (ePUAP) – wprowadzenie

Możliwość uwierzytelniania przesyłki za pomocą profilu zaufanego ePUAP wynika ze wspomnianego wcześniej art. 63 § 3a Kodeksu postępowania administracyjnego oraz ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

Profil zaufany

Profil zaufany jest bezpłatną metodą uwierzytelnienia obywateli w systemach e-administracji (m.in. ePUAP, CEIDG, ZUS). Można dzięki niemu załatwić sprawy administracyjne drogą elektroniczną, bez konieczności wychodzenia z domu, 24 godziny na dobę, z dowolnego miejsca. Profil zaufany to jeden z elementów elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Jest to zestaw danych identyfikujących obywatela w systemach podmiotów, które wykorzystują profil zaufany jako sposób uwierzytelniania. Każdy kto posiada nazwę użytkownika (login), hasło oraz konto poczty elektronicznej (na które przesyłany jest jednorazowy kod autoryzacyjny), może za jego pomocą załatwić wiele spraw urzędowych - np. założyć firmę przez Internet czy elektronicznie sprawdzić i opłacić składki ZUS, dokonać zmian w CEDIG, złożyć skargę lub wniosek.

Założenie konta użytkownika na portalu ePUAP

Pierwszym krokiem uzyskania profilu zaufanego ePUAP jest założenie konta użytkownika na portalu ePUAP (www.epuap.gov.pl). Z konta tego należy wysłać wniosek o potwierdzenie profilu zaufanego (formularz wniosku wypełnia się na stronie po zalogowaniu do własnego konta ePUAP). Następnie należy uwierzytelnić profil w jednym z urzędów (w praktyce sprowadza się to do jednorazowej wizyty np. w ZUS, Urzędzie Skarbowym, konsulacie, urzędzie wojewódzkim, placówce operatora pocztowego, banku krajowym czy instytucji kredytowej). Lista placówek funkcjonujących jako punkt potwierdzania danych za zgodą ministra właściwego do spraw informatyzacji jest dostępna w systemie ePUAP.

Weryfikacja danych

Podczas uwierzytelniania profilu w jednym z wybranych urzędów należy przed urzędnikiem udokumentować swoje dane osobowe. Dane te urzędnik porównuje z wprowadzonymi do systemu podczas składania wniosku. Po weryfikacji danych, na podstawie przedłożonego dowodu tożsamości, konto założone na portalu ePUAP zyskuje status profilu zaufanego.

Właściciel profilu zaufanego po uwiarygodnieniu danych może posługiwać się nim w kontaktach z administracją tak jak bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu.

Procedura założenia profilu zaufanego ePUAP

Podsumowując, procedura założenia profilu zaufanego wygląda następująco:

Dokonanie własnoręcznego podpisu

Wysłanie pisma za pomocą profilu zaufanego jest równoznaczne z dokonaniem na nim własnoręcznego podpisu. Logując się na stronie www.epuap.gov.pl obywatel wybiera usługę, którą chce zrealizować, następnie wypełnia wniosek, podpisuje go profilem zaufanym i wysyła do urzędu. Dowodem na złożenie pisma u adresata jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru. 

Procedura uwierzytelnienia pisma profilem zaufanym

Po uzupełnieniu treści w formularzu pisma należy kliknąć przycisk „Podpisz”. A następnie:

- Wybrać opcję „Podpisz profilem zaufanym”

- Wprowadzić kod potwierdzający (otrzymany w postaci SMS lub wiadomości e-mail w zależności od wybranych ustawień w profilu ePUAP)

Po wykonaniu powyższych kroków i potwierdzeniu chęci wysłania, pismo podpisane profilem zaufanym ePUAP zostanie wysłane do wybranego urzędu.

Systemy wykorzystujące profil zaufany ePUAP jako metodę uwierzytelniania

Systemy, które wykorzystują profil zaufany ePUAP jako metodę uwierzytelniania to m.in.:

1) Platforma Usług Elektronicznych ZUS

2) Rejestry medyczne administrowane przez CSIOZ (Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia)

3) Urząd Pracy Online administrowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

4) Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK) administrowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

5) Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) administrowana przez Ministerstwo Gospodarki

Podsumowanie modułu

W tej części kursu zostały wyjaśnione:

1.  Zasady podpisywania przesyłki (system RPKE - elektroniczna skrzynka podawcza)

2.  Zasady podpisywania przesyłki podpisem elektronicznym (ePUAP)

3.  Zasady uwierzytelniania przesyłki profilem zaufanym (ePUAP)

 

Ostatnia modyfikacja: czwartek, 4 styczeń 2018, 16:09